Пројекат Здравитас који је дигао буру међу родитељима, јер се од њих тражило да школама доставе личне податке своје деце, одложен је, сазнаје Телеграф.рс. Министарство просвете упутило је допис школама у којем наводи да се овај пројекат, чији је почетак планиран за 2. децембар, одлаже, јер је „процењено да ће одређени кораци захтевати више времена и другачије приступе“.
Подсетимо, портал Здравитас треба да прати физички и моторички развој деце, али родитељи брину да личне податке тек тако уступе зарад неког пројекта, а страхују и како би ти подаци могли бити употребљени у будућности.
Телеграфу су се јавили родитељи деце из једне основне школе на Новом Београду забринути због онога што се од њих тражи у вези са овим пројектом, па су зато управи школе упутили својеврсно упозорење. Како нам је испричала мама ученице осмог разреда, „наставници су нама родитељима дали папир који је практично сагласност за давање информација о нашој деци за пласирање на поменути портал“.
– Међутим, ми смо се удружили, распитали код адвоката колико је ово што нам се намеће исправно или не и припремили папир који је практично наша несагласност на ову тему. Сматрамо да поред редовних систематских прегледа у званичним здравственим установама, на које већина нас децу води на сваких шест месеци, нема потребе за оваквим стварима. Апсолутно смо против тога и то смо и усмено и писано дали до знања управи школе у коју нам деца иду – рекла нам је забринута мама.
Да би разјаснили о чему се тачно ради и имају ли родитељи разлога за сумњичавост и забринутост (кажу да је, наводно, сервер који подржава нову платформу лоциран изван граница наше земље) контактирали смо Министарство просвете, науке и технолошког развоја. Овако они објашњавају пројекат.
– „Здравитас“ има за циљ да пружи подршку различитим улогама у процесу праћења физичког развоја и моторичких способности ученика, ученицима и родитељима – да пружи могућност за олакшано праћење резултата из године у годину; да пружи повратну информацију о физичком развоју и моторичким способностима од интереса за очување здравља; да пружи предлог мера за побољшање физичког развоја и моторичких способности; могућност правовремене реакције (предузимања мера), мотивацију за бављање физичким вежбањем и унапређење физичког статуса, наставницима разредне наставе и физичког и здравственог васпитања – једноставније вођење евиденција о ученицима и резултатима тестирања; континуирано праћење физичког развоја и развоја моторичких способности током школовања; ефикаснији рад на унапређењу мера за побољшање физичког статуса; праћење тренда развоја ученика којим предаје – речено је Телеграфу из Министарства просвете.