Ратари у Мачви „ратују“ са глодарима који су освојили усеве јечма, пшенице, детелине и луцерке. На њивама су приметили најезду пољских мишева и других глодара, као и све више сувих младих биљака око њихових јазбина што је био сигнал да почну дератизацију како би смањили штету.
– Пољски глодари су најопаснији у јесен и рано пролеће када својим активностима могу изазвати пресејавање младих усева озимих форми стрних жита. Једна пољска волухарица у току године може да поједе више од седам килограма хране, а копањем ходника и нагризањем подземних делова биљака оштети још 4 до 5 кг. У годинама најезде пољских мишева штете на парцели могу износити и 100%, уколико се не предузму мере сузбијања – каже Славица Максимовић, дипломирани инжењер из Пољоприведне стручне службе у Шапцу.
У пољопривредним апотекама наводе да се ових дана највише продају средства за дератизацију којима се после недељу дана након примене може смањити популација мишева на њивама.
– У рупе које су мишеви ископали ради скровишта-активне рупе уноси се родентицид, доза је једна супена кашика. Након тога је потребно рупу затворити груменом земље – додала је Максимовић.
Највеће штете мишеви и други глодари направе на њивама на којима се не примењује дубоко орање. То је добро знао пољопривредник Драгорад Давидовић па је пред јесењу сетву применио све агротехничке мере, а када је пшеница почела да ниче наводњавао њиву неколико дана.
– У јесен се наставила летња суша, па сам наводњавањем постигао да пшеница равномерно изникне и спречио ширење глодара. Обилазим пшеницу редовно, нема рупа ни глодара, зелени се као у пролеће – рекао је Давидовић.
Д.Г.