Сећање на Први светски рат у Мачви чува неколико спомен обележја, међу којима се издваја споменик ратницима и сељацима из овог краја. Камена стена са мотиком на чијем је крају пушчана цев симболизује мачванског сељака који је од Дрине, преко Цера, Колубаре и Кајмакчалана војевао за слободу. Идејно решење јаке симболике урадио је графички дизајнер Светомир Дамњановић са намером да искаже поштовање и захвалност сељацима који су оставили своја имања, мотике заменили пушком и у строју Дринске дивизије се у првим редовима јуначки борили за слободу.
– Први светски рат је, практично, започео пребацивањем аустроугарске војске преко Дрине у Мачву. У првим данима окупације, за време и после Церске битке, у овом крају су учињени дивљачки, брутални и до тада незабележeни злочини о којима је светска јавност сазнала захваљујући професору Лозанског универзитета др Арчибалду Рајсу – каже Драган Јосиповић, аутор три књиге о Првом светском рату у Мачви.
Зверства над цивилним становништвом током прве офанзиве познате као „казнена експедиција“ нису застрашила мачванске сељаке нити сломила слободарских дух. Ратовали су од Дрине и Цера, преко Колубаре и Кајмакчалана, где их је највише изгинуло у борбама за коначно ослобођење.
– У Великом рату и Балканским ратовима погинуло је око 5.500 војника и официра из Мачве, а њих 25 је одликовано Карађорђевом звездом са мачевима. Генерал Пантелија Јуришић из Црне Баре овај орден је за заслуге у командовању добио два пута – додао је Јосиповић.
Споменик, који је постављен испред Основне школе „Мика Митровић “ и најмлађима, као и пролазницима и путницима намерницима, подсетник је на славну победу у Великом рату и храброст мачванских сељака и ратника.
Д.Г.