ИСТАКНУТО

ОСНОВАН ЛОКАЛНИ ФОНД ЗА РАЗВОЈ ПОЉОПРИВРЕДЕ, БЕСКАМАТНА СРЕДСТВА ГАЗДИНСТВИМА

Општина Богатић данас је, потписивањем уговора о оснивању Локалног фонда за развој пољопривреде, постала деветнаеста општина у Србији која је активирала овакав фонд уз подршку УСАИД-а.

Овим ће бити обезбеђено 3 милиона динара намењених развоју пољопривреде у општини, кроз подршку газдинствима путем бескаматних финансијских позајмица. Фонд је основан кроз сарадњу општине Богатић, Фондације Ана и Владе Дивац, Регионалне развојне агенције Подриња, Подгорине и Рађевине и пројекта „Велика мала привреда“, који финансира Америчка агенција за међународни развој (УСАИД).

„Пољопривреда је покретач наше општине. Важно нам је да учинимо све што је у нашој моћи да помогнемо пољопривредницима, да очувамо традиционалну производњу и квалитет пољопривредних производа, а да истовремено осавременимо начин производње. Нажалост, наше поднебље се годинама уназад суочава са проблемима на које не можемо да утичемо, елементарне непогоде у виду града, суше, разне пошасти, што наше домаћине оптерећује и нису у позицији да свој посао развијају и у најбољем случају стагнирају. Из тог разлога, од великог је значаја то што данас оснивамо локални фонд за развој пољопривреде, захваљујући чему ће пољопривредници моћи да унапреде своје пословање“, изјавио је Милан Дамњановић, председник општине Богатић.

Основни циљ Фонда јесте улагање у унапређење пољопривредне производње на територији општине Богатић, при чему ће његовим средствима и активностима управљати Регионална развојна агенција Подриња, Подгорине и Рађевине.

„Част нам је и задовољство ја је Регионална развојна агенција Подриња Подгорине и Рађевине партнер тј. иплементатор у формирању и раду још једног Локалног фонда. Општина Богатић је пољопривреду као најважнију привредну грану развоја препознала и посебну пажњу и акценат ставља и на издвојеним средствима у локалном буџету. Средства која су опредељена од стране Фондације Ане и Владе дивац заједно са средствима издвојеним из локалног буџета кроз давање бескаматних позајмица ће се сигурно унапредити и олакшати рад пољопривредних произвођача и пољопривредника уопште“,  изјавила је Биљана Филиповић, директорка Регионалне развојне агенције Подриња, Подгорине и Рађевине

Конкретни услови конкурса биће договорени и ускоро објављени кроз јавни позив, а током његовог трајања планирана је организација информативних сесија за све заинтересоване пољопривреднике и прерађиваче пољопривредних производа.

„Ове недеље смо отворили два локална фонда за развој пољопривреде – данас у Богатићу, јуче у Љубовији и драго нам је што се овај модел финансирања шири и све више општина препознаје његов значај. Ове бескаматне позајмице значе доста малим пољопривредницима, омогућавајући им да унапреде производњу и дођу до средстава када су им најпотребнија. Истовремено, показао се и као изузетно користан алат за општине и развојне агенције у њиховом раду на локалном развоју. Главни показатељ да смо развили одличан механизам подршке јесу досадашњи резултати – вредност свих активних фондова је достигла вредност од 78 милиона динара, захваљујући којим је 312 пољопривредника широм Србије уложило средства у унапређење своје производње“, изјавила је Мирослава Панић, менаџерка за приступ финансијама Пројекта „Велика мала привреда“ који фиансира УСАИД.

Поред Богатића, од 2020. основано је и активно још 18 фондова широм Србије уз подршку УСАИД-а – у Љубовији, Бабушници, Голупцу, Сечњу, Чајетини, Врању, Пријепољу, Сврљигу, Ражњу, Ужицу, Димитровграду, Брусу, Великом Градишту, Новом Пазару, Власотинцу, Новој Црњи, Великој Плани и Аранђеловцу. У наредном периоду, планирано је оснивање још 4 оваква фонда.

„Драго ми је да данас у Богатићу оснивамо овај фонд, још један у сарадњи са Регионалном развојном агенцијом Подриња, Подгорине и Рађевине. Општина Богатић је још једна у овом округу која је препознала вредност оваквих инвестиција, што ће омогућити да ови фондови постану прави пример успешних и снажних инвестиција у западном делу Србије. Уверени смо да ће приступ бескаматним позајмицама помоћи бројним пољопривредницима да унапреде своју производњу и остваре дугорочне циљеве“, изјавио је Милијан Мараш, менаџер пољопривредних пројеката у Фондацији. 

Related Images: