Из Дрине код Бадовинаца изронио је изузетно вредан примерак чамца који је у употреби био пре три века.
Мештанин овог села уочио је пре десетак дана у реци дугачко удубљено дрво, извукао га на обалу и пренео кући. Стручњаци који су га прегледали, Гордана Каровић из Музеја науке и технике, Зоран Тошић из Музеја Јадра у Лозници и Бранислав Станковић из Народног музеја у Шапцу тврде да због велике историјске вредност треба да се сачува.
– Овај моноксил је из половине 18. века и уколико буде било подршке и разумевања Мачва ће бити богатија за један вредан експонат који сведочи о њеној богатој прошлости – каже историчар Бранислав Станковић из шабачког Народног музеја.
Моноксили су чамци који су прављени удубљивањем огромног храстовог стабла. Примерак који је пронађен је дугачак више од 11 метара и према уоченим детаљима је процењено да је стабло храста од којег је направљен расло у шуми још средином 15. века. По облику, спојевима и детаљима који потврђују да је био везиван, као што су у прошлости тумбаси челичним конопцем везани за обалу и подупирани гредама, закључује се да је ово откриће управо моноксил који је некада имала свака воденица на Дрини.
– Ово је тек други моноксил који је извађен из Дрине. Први је пронађен пре 12 година, конзервиран је и налази се у Музеју Јадра у Лозници – додао је Станковић.
Стручњаци су решени да спасу чамац којем је, као ретком бисеру историје овог краја место у музеју, а могао би да буде и туристичка атракција Мачве. Слажу се да не би требало допустити да послужи за потпалу у предстојећим зимским данима. Такву судбину је, наиме, доживео примерак који је изронио пре четири године на Дрини у Црној Бари и преко ноћи, исечен тестером.
Д. Грујић
Фотографије: Приватна архива/Бранислав Станковић