Никола Остојић из Салаша Црнобрског је у четвртак славио 22. рођендан, а ноћас другу титулу „хајдучког харамбаше“!
Он је понос свог села и целе Мачве јер хајдучки вођа може да буде само најснажнији, најспретнији и најбржи момак, какви су били хајдуци из дружине хајдука Станка о којима је у свом најчитанијем роману писао завичајни књижевник Јанко Веселиновић.
Никола Остојић хајдучки харамбаша
Пред неколико хиљада људи који су се сјатили на обали Дрине у Црној Бари и традиционалну културно-туристичку манифестацију „Хајдучко вече“ наследник хајдук Станка је исукао сабљу коју као награду кући носи победник овог јединственог надметања организованог први пут 1966. године.
– Као дете сам долазио да пратим такмичење момака и маштао да једног дана и ја постанем харамбаша. Трећи пут учествујем, а ово ми је друга титула. Победио сам и пре две године, а лане сам освојио друго место. Волим да се такмичим на овој манифестацији зато што негује традицију наше Мачве – прича Никола.
Скок у вис преко пања је једна од „хајдучких дисциплина“
Знао је да и осталих седам момака против којих се такмичи желе ласкаву па се пет месеци посветио вежбама снаге и издржљивости. У даљ из места је скочио 3,26 метара па су из публике коментарисали „да има федере у ногама“, у вис преко пања попут лептира је скочио највише – 121 центиметар. Уз дрво се брзином муње попео за 4,06 секунди, а противнике је намучио и у борби на брвну, бацању камена с рамена и надвлачењу клипка.
Уз две сабље са хајдучких надметања у Црној Бари, Никола у својој колекцији има још две са такмичења за „Дубљанског војводу“ са манифестације подвећене Боју на Дубљу из Другог српског устанка и једну са хајдучког вишебоја у Гучи.
Душан Пајичић, Никола Остојић и Милош Паунић
Душану Пајичићу, студенту ДИФ-а из Бановог Поља је мало недостајало да постане харамбаша. Као и лане, освојио је друго место, док је треће место припало официру Војске Србије Милошу Паунићу који је харамбаша био пре седам година.
– Волео бих да се настави традиција овог такмичења јер треба да чувамо од заборава нашу прошлост. Овде се одувек такмиче најспретнији момци из Мачве, а долазе и из других крајева и публика са великим интересовањем ишчекује ко ће да буде харамбаша – рекао је Душан.
Директорка Туристичке организације општине Богатић Марија Мартиновић је истакла да су поносни на традицију, обичаје и наслеђе и задовољни што се манифестација вратила на „стазе старе славе“.
Уз хајдуке је ноћ на обали Дрине провело више хиљада људи из овог краја и гостију из региона.
И ове године у оквиру манифестације „Хајдучко вече“ приказани су свадбени обичаји старе Мачве. У културно-уметничком програму су наступили фолклорни ансамбли „Ђидо“, „Јелица“ из Црне Баре и ансамбл Дома културе из Прњавора, а на крају манифестације публика је уживала у концерту Баје Малог Книнџе.
Д.Грујић