[bws_googleplusone]
Познати сликар одредио Видовдан за прво представљање изложбе коју чини 150 уља на платну са тематиком Првог светског рата. Шест година „у рову за штафелајем“ у спомен изгинулим прецима и голготи Србије.
Поводом стогодишњице завршетка Првог светског рата сликар Драган Мартиновић припрема велику изложбу „Востани Сербие“, на којој ће представити 150 уља на платну са темом велике и крвљу плаћене победе српског народа од 1914. до 1918. године. Уметник је досад завршио 130 слика, а у свом атељеу вредно ради на комплетирању опуса изложбе коју ће први пут јавности представити на Видовдан у Сремској Митровици.
На јединственом уметничком помену голготи Србије уметник ради од 2011. године, а интензивно последњих шест година. Надахнут патриотизмом српског народа, овим великим пројектом Мартиновић је и истовремено испунио лични завет својим прецима.
– Из фамилије Мартиновића, у Мачви, где сам рођен, у Првом светском рату је погинуло 80 мојих предака. У Липолисту, родном месту моје мајке Вере у лето 1914. аустроугарска војска је побила 3700 људи, међу њима и њене рођаке. Зарекао сам се давно, пошто нисам упамтио ни прадеду ни деду, да ћу да проведем најмање пет година у свом „рову“, за штафелајем, онако како су моји преци пет година ратовали за ово што ми данас слободно дишемо – каже Мартиновић.
Првих 36 слика у протеклих година видела је ликовна публика у 130 места у Србији. Оне су посебно интересантне јер су у облику крста, а на њима су ратници, сељаци, војводе, Гаврило Принцип, сликарка Надежда Петровић која је била болничарка у Великом рату, затим дечије играчке зато што су, сматра уметник, деца најбољи чувари и највеће патриоте…
Мартиновић је замислио да слике излаже целе године, не само у галеријама, већ и на отвореним просторима, свуда где почивају српски ратници.
Д.Г.