[bws_googleplusone]
У издању Савеза потомака ратника Србије 1912-1920. и Народне библиотеке „Јанко Веселиновић“ из Богатића, објављена је књига „Залог потомцима“, аутора Драгана Јосиповића и Милована Којића.
Истраживачким радом Јосиповић и Којић су прикупили значајну, до сада необјављену грађу о ратницима из Клења у ослободилачким ратовима од 1912. до 1918. године.
– Ако је мачванско село Клење једино у општини Богатић које нема споменик изгинулим ратницима у ратовима Србије 1912-1918. године, та неправда је, сигуран сам, исправљена књигом Залог потомцима. Штавише, њоме је подигнут монументални меморијал – написао је у рецензији др Радомир Поповић из Историјског института.
У уводном делу књиге је подсетник на Балканске ратове, Први светски рат, повлачење српске војске и албанску голготу и пробој солунског фронта.
Објављен је списак погинулих и умрлих ратника из Клења у ратовима од 1912. до 1918. године-
Први пут су, у централном делу књиге публиковане биографије 73 носиоца Албанске споменице из Клења који су преживели ратове и учесника рата који су били у заробљеништву. Објављене су и оригинилане фотографије већине бораца и сви доступни подаци о ратним јединицама, породичном статусу, напредовању, одликовањима и смрти, на основу званичних матичних евиденција.
– Истраживању је умногоме помогао списак носилаца Албанске споменице који је сачуван захваљујући породици Душана Дула Дурмановића и његовом стрицу Богољубу Дурмановићу, једном од носилаца Споменице, који је водио евиденцију – каже Драган Јосиповић.
Посебно интересантан део књиге су подаци о потомцима ратника.
– Подаци о потомцима и сродницима изгинулих и преживелих ратника односе се на укупно 417 учесника ратова, од којих је 331 погинуо, а 73 су били носиоци Албанске споменице – наводи аутор овог поглавља Милован Којић.
Бригадни генерал Драгослав Лацковић у рецензији је истакао како, поред истраживачких поглавља о борцима и њиховим потомцима, посебну вредност овом историјском делу дају изворна казивања преживелих клењачких ратника о догађајима, биткама и страдањима српских ратника и народа у Великом рату.
– Ова казивања, која се објављују први пут, имају непроцењив историграфски значај како за историчаре, тако и за друге истраживаче ратних збивања из овог периода српске историје – пише Лацковић.
Kњига „Залог потомцима“ је штампана у шампарији „Чивија принт“ на 473 странице, у тиражу 600 примерака.
Д.Г.